Baskı Beton


Baskı Betonun en önemli özelliği tüm mekanlar için tasarlanmış bir zemin kaplama sistemidir. Önemli özelliği, tek tek döşenmiş taş görüntüsü veren desen baskılı beton teknolojisidir. Birçok renk ve desende uygulanabilen, granit ve diğer taşların tüm doğal görünümünü veren Baskı Beton; antik etkisi ve uygulama süresi ile geleneklere ve kültüre saygılı en yeni beton teknolojisidir. 

Baskı Beton işinde yılların verdiği tecrübe ile elimizden gelenin en iyisini, en kalitelisini, en güvenilirini Saha Beton olarak sizlere sunmaya hazırız.

BASKI BETON

Baskı Beton, her tür iç ve dış mekanlar için doğal ve tarihsel taşların eşsiz ve erişilmez görüntüsünü sunan bir dekoratif zemin kaplama teknolojisidir. Baskı beton uygulaması 1945 `li yıllarda Amerika’da desenli tuğla yapımından esinlenrek ve zamanın verdiği değişim, teknolojinin gelişmesiyle birlikte bugünkü baskı beton haline gelmiştir.

Baskı Beton; doğal dokusu, eşsiz renkleri, dayanıklılığı ile çevreye doğal ve ulaşılması güç güzellikler katar ve geleceğe taşır. Ortaya çıkan benzersiz, doğal ve nostaljik görünüm yapılarınıza değer katar.

Dekoratif Baskı Betonun avantajlarından en önemlisi uygulandığı bölgede tek tek döşenmiş taş görüntüsü veren desen baskılı beton teknolojisi olmasıdır. Baskı beton hazır beton kullanılarak yapıldığından diğer uygulamalara istinaden daha mukavemetli ve uzun ömürlüdür.

Günümüz beton zemin ihtiyaçlarına en uygun olarak kullanılan uygulama tarzıdır. Çok çeşitli renk ve desende uygulanabilen, granit, kayrak gibi taşların doğal görünümünü verebilen baskı beton teknolojisi uygulanan alanda; çökme oluşmaz, uygulanan zemin kaymaz, leke tutmaz, tozlanmaz, motif ve renkler solmaz, yıkanabilme özelliği ile park, bahçe, yürüyüş ve koşu yolları, bina önleri vb. göze hitap eden yerler için sanatsal görüntüsünden dolayı da tercih edilebilir. Kişiye özel desen ve renkte uygulama da yapılabildiği için daha fazla ihtiyaç karşılayabilmektedir.

Baskı beton başlıca kullanım alanları :

Alışveriş ve iş merkezleri, meydanlar, akaryakıt istasyonları, bahçe düzenlemeleri, parklar, çevre düzenlemeleri, havuz kenarları, otoparklar, turistik tesisler, kent alanları, yaya yolları, restorasyon alanları, marina ve rıhtımlar, siteler, villalar, garaj girişleri, teraslar, müstakil ev, bina, dükkan, endüstriyel yapıların çevreleri ve girişleri vb.

BASKI BETON UYGULAMA AŞAMALARI

• Gronülometrik ince agregalı hazır karışım beton, standart yöntemlerle kaplanacak alana dökülür ve yüzeyi istenen kot ve eğimde mastarlanarak özel magnezyum malası ile düzeltilir.

• Beton yüzeyinde oluşan sulanmanın kaybolmasına kadar beklenir.

• Sulanma kaybolduğunda renkli yüzey sertleştirici yüzeye serpme yolu ile yayılır.

• Özel çelik mala ile yüzeye iyice yedirilerek perdahlanır. Renklendirme işlemi tamamlandıktan sonra, beton suyunu bir miktar daha çekerek, plastik kıvama gelene kadar beklenir. Bu aşamada, kalıp ayırıcı ve antik etki verici renkli toz tüm yüzeyi kaplayacak şekilde ince bir tabaka halinde yayılır.

• Kalıp ayırıcı toz yayıldıktan sonra poliüretan esaslı, dekoratif beton baskı kalıpları, birbiri ardına boşluk kalmayacak şekilde beton yüzeye yerleştirilerek, pounder ile vurulmak suretiyle, kalıp yüzeyindeki desenler, beton yüzeye çıkartılır. Kalıplar arkadan öne doğru aktarılmak suretiyle aynı işlemler gerçekleştirilerek tüm yüzeyin dokulandırılması tamamlanır.

• Betonun pirizini alması için, iklim koşullarına göre bir süre (1 – 2 gün) bekledikten sonra, yüzeydeki kalıp ayırıcı önce süpürülür, sonra basınçlı su püskürten yıkama makinası kullanılarak zemin temizlenir. Kalıp ayırıcının bir kısmı yüzeydeki doku aralarında ve derzlerde kalarak antik ve doğal bir dekoratif etki elde edilir

• Yıkanan yüzey kuruduktan sonra solvent bazlı akrelik koruyucu cila yüzeye rulo aracılığı ile tatbik edilerek işlem tamamlanır. Bu işlem, yüzeyi asit, baz, solvent, çeşitli kimyasallar ve ultraviyole ışınlar gibi çeşitli dış etkenlerden korur. Renklerin uzun yıllar kalıcı olarak kalmasını sağlar.

BASKI BETON UYGULAMALARI

Baskı Beton Avantajları / Faydaları

Bulunduğu çevreye mükemmel şekilde uyum sağlar

Doku , desen ve renk çeşitliliği sunar

İklim şartlarından etkilenmez

Aşınma ve darbelere dayanıklıdır

Deforme olmaz , kırılmaz

Asfalt , karo , beton parke gibi çökme yapmaz

Ultraviyole ışınlarına dayanıklıdır , rengi solmaz

Zararlı otları barındırmaz

Tüm kaplama malzemelerinden daha dayanıklı ve daha uzun ömürlüdür

Diğer zemin kaplama malzemeleri göre daha hesaplıdır

Uygulanması hızlıdır